Mušky ve vermikompostéru patří k nejčastějším potížím, které při vermikompostování nastávají.
Pokud máte přes léto vermikompostér na balkóně nebo před domem, tak nějakou tu mušku v kompostéru pravděpodobně řešit nebudete. Když však je potřeba mít vermikompostér v bytě, mohou být mušky značně obtížné. Nejčastěji se v kompostéru usazují octomilky (Drosophila). Dále přibývá případů, kdy se do vermikomostéru dostanou koutule (Clogmia albipunctata), celým názvem koutule skvrnitá, nebo také odpadní muška. Tyto mušky jsou alespoň zatím méně časté, avšak pokud se usídlí v kompostéru, je obtížnější se koutule zbavit.
Nalétávají na kvasící materiál a proto je nejlepší prevencí nenechávat na povrchu kompostovaného materiálu nezakryté slupky od banánu ohryzky a další zbytky ovoce, do kterého mušky kladou vajíčka a velmi rychle se množí. Jednou z cest je zastrkávat čerstvé zbytky pod již částečně zkompostovaný materiál v kompostéru, který již není pro mušky atraktivní.
Další možností, jak zabránit muškám klást do kompostovaného materiálu vajíčka, je materiál zakrýt. Dá se tak udělat například papírem, lépe však poslouží kokosové nebo konopné pokrývky, které snáze přilnou k materiálu a důkladněji jej tak chrání před nalítáváním mušek. K vermikompostérům VermiHut je dodávána kokosová pokrývka, která je tvarovaná podle obvodu kompostéru, takže ideálně zakrývá celou plochu patra kompostéru, podobně k modřínovým kompostérům EkoWormGrow je dodávána pokrývka z konopného vlákna, které pochází z místní evropské produkce konopí. Zakrývání je efektivní i jako ochrana proti koutulím.
Pokud se už mušky do kompostéru dostanou a v kompostéru se rozmnoží, je nutné razantně zasáhnout. Nejrychlejší cesta, jak se zbavit mušek rojících se okolo kompostéru, je vysát je vysavačem, a to jak z kompostéru, tak ze všech míst, kde se aktuálně nacházejí a shromažďují mimo kompostér. Dále je nutné prostor kompostéru vyčistit od vajíček, larev i kukel, aby nedocházelo k dalšímu množení. Zejména kukly jsou často uchyceny na vnitřních stěnách a na víku kompostéru. Částečně mohou pomoci různé mucholapky, zkušenosti však ukazují, že pro rychlou eliminaci mušek je vysavač nejúčinnějším nástrojem. U vinných mušek – octomilek je pořádné vyčištění kompostéru a zakrytí materiálu většinou dostatečné pro jejich rychlou eliminaci. V případě, že kompostér opanují koutule skvrnité, je nejrychlejším řešením vybrat z kompostéru žížaly, proprat je ve vodě, aby na nich neulpěla vajíčka koutulí, obsah kompostéru odnést na venkovní kompost nebo do bioodpadu, kompostér pořádně vyčistit a založit jej znovu. Pokud se vám nechce žížaly vybírat a máte dostupnou novou násadu žížal, můžete dát do venkovního kompostéru obsah vermikompostéru i se žížalami, neboť i ve venkovním kompostéru jsou žížaly platné. Další možností pro odstranění koutulí je použití parazitických hlístic, chce to však trpělivost a aplikace musí být důsledná, jinak hrozí, že se koutule znovu objeví.
Autor: Tomáš Hodek
V případě, že jste ke kompostování v našich kompostérech nenalezli všechny potřebné informace, rádi tyto informace doplníme. Napište nám.