O nás

Ekonákup, Ekodomov, Kompostuj.cz - náš příběh

Cesta od založení úspěšné reklamní agentury HBA k naplnění vize rozhýbat v celé ČR třídění bioodpadu, kompostování a péči o půdu skrz Ekonákup, Ekodomov a Kompostuj.cz.

Na začátku bylo založení reklamní agentury HBA

V 90. letech Tomáš Hodek zakládá reklamní agenturu HBA, s.r.o. (Hodek Brothers Advertising). Postupně rozšiřuje služby a sbírá zkušenosti v oboru, s HBA kupují střižnu, kde se stříhají Pelíšky, Cesta z města, Musíme si pomáhat, Pupendo, Želary a další filmy. V roce 2003 získává Tomáš s HBA ocenění v soutěži kreativity Zlatá pecka s dvěma reklamními spoty OTEVŘENO – VÍTR, ROŠÁDY“ kampaně vytvořené pro občanské sdružení 'Máme otevřeno?'.

Z krize se rodí vize: Kde je kompost, tam to žije!

Po létech práce v reklamě Tomáš pociťuje únavu. Zároveň ho nadšení z vydařených spotů vede k uvědomění, že chce věnovat energii dalším podobným vnitřně uspokojujícím a společensky přínosným projektům. Zvažuje podporu třídění odpadů a recyklace, v té době totiž třídí jen ekonadšenci. Oslovuje Hnutí Duha a dostává námět zaměřit se na bioodpad. Stát se jeho tříděním systémově nezabývá přestože podíl bioodpadu je v odpadu nejvyšší (30-40%) a navíc se dá jako jediný recyklovat svépomocí - kompostováním. Tomáš se vydává na neprošlapanou cestu, začíná intenzívně vymýšlet a hledat, jak zpřístupnit třídění bioodpadu a kompostování i lidem v bytech bez zahrady.

HBABio - první kompostovatelné sáčky v ČR a rovnou zajišťujeme českou výrobu

Ještě v roce 2003 zakládá Tomáš rodinnou firmu HBABio, spol. s r.o. s ambiciózním cílem podpořit sběr bioodpadů a kompostování v České republice. S blížícím se vstupem do EU v květnu 2004 se ČR zavazuje ke snižování množství bioodpadů ukládaných na skládky. Tomáš si přiváží Inspiraci z exkurze po rakouských kompostárnách a na základě dalších zkušeností ze zahraničí se rozhoduje podporu realizovat zajištěním výroby kompostovatelných sáčků pro sběr bioodpadů v domácnostech. V listopadu 2003 dováží z Itálie na malém přívěsu čtvrt tuny granulátu kompostovatelného plastu Mater-bi a začíná s českými plastikářskými firmami vyrábět první kompostovatelné sáčky pro český trh. Trochu předbíhá dobu, trh v té době ještě není legislativně připraven. Zároveň kukuřičné 'igelitky', za humny v Rakousku a v Itálií už prověřené, u nás zatím horká novinka, budí u zákazníků nadšení i rozpaky "Když je to ze škrobu, nerozpustí se mi to?". 

Zakládáme Ekodomov

V květnu 2004 Tomáš se svou ženou Kateřinou přizvou několik dalších nadšenců a společně zakládáme sdružení Ekodomov, které na sebe bere vzdělávací činnost a zaměřuje se na osvětu k třídění bioodpadů a kompostování. Sídlo Ekodomova i HBABio je v Podbabě, kde Tomáš s Kateřinou pečují o malé rodinné hospodářství. V Ekodomovu postupem času rozšiřujeme osvětové a vzdělávací aktivity, tým se rozrůstá.

Obce si nás zvou na akce pro věřejnost, s barevným přívěsem Vivat kompostela jezdíme po celé ČR od Aše po Ostravu a hrajeme stejnojmenné divadlo Vivat kompostela. Po představení se přívěs mění v infostánek, na kterém zasvěcujeme do tajů třídění bioodpadu a kompostování, prostřednictvím žížalí televize provádíme exkurzi po vermikompostéru a nabízíme aktivity, které inspirují návštěvníky k tomu, aby ve svých domovech udělali další krok směrem k udržitelnému životnímu stylu. Od roku 2006 pořádáme soutěž kompostů Miss kompost a festival o půdě a kompostování Kompost FEST. V základních i mateřských školách začínáme provádět ekovýchovné programy, podporujeme zakládání školních kompostérů a vermikompostérů, poskytujeme metodiku a poradenství pro začlenění kompostování do výuky a jeho udržitelnost ve vzdělávacím procesu škol, a od roku 2012 také podporujeme zřizování záhonků pro pěstování metodou čtverečková zahrádka

Nezůstáváme jen u kompostování

Šárynka

V prosinci 2008 Kateřina přichází s nápadem, na který většina okolí reaguje rozpačitým kroucením hlavou: "Lesní školka, to jako ty stromečky?" Kateřina se nenechá odradit. O pár měsíců později její vytrvalost přesvědčí Tomáše a společně zakládají další projekt Ekodomova - Šárynku - první lesní školku v ČR. První rok provozu je o prošlapávání cestičky a nastavování pravidel předškolního vzdělávání v přírodě, které se během následujících let přičiněním rozšiřujících se řad nadšenců po celé ČR stává uznávanou součástí našeho vzdělávacího systému.

Čtverečková zahrádka

Jak zpřístupnit pěstování začátečníkům i dětem vrtá Kateřině hlavou už delší dobu, v roce 2012 objevuje metodu pěstování Square Foot Gardening. Volně ji překládá jako 'Čtverečková zahrádka', absolvuje kurz pro certifikované lektory a začíná metodu popularizovat v ČR. 

Malý průzkumník přírody

Přínos vzdělávání předškolních dětí Šárynky v přírodě inspiruje Tomáše a vymýšlí, jak tuto zkušenost umožnit alespoň v minimální míře i dětem školního věku. Přichází s vizí kroužku na způsob lesní družiny. Od roku 2015 berou naši vyškolení lektoři děti na prvním stupni základních škol z družiny ven do přírody v kroužcích Malý průzkumník přírody

Biosance.cz a Kompostuj.cz

Systematická podpora kompostování vyžaduje ucelený a přehledný zdroj informací. Tomáš přichází s kampaní 'Dejte šanci bioodpadu' a zakládá web biosance.cz. V roce 2009 vznikají dva reklamní TV spoty "DEJTE ŠANCI BIOODPADU — KOMPOSTUJTE! - OHRYZEK, ČAJOVÝ SÁČEK". V roce 2010 přejmenováváme biosance.cz na výstižnější kompostuj.cz a pokračujeme v plnění stránek praktickými informacemi o kompostování: zkušenostmi, rozhovory s odborníky, vychytávkami, výchovně-vzdělávacími aktivitami pro zapojení kompostování do výuky, příklady dobré praxe a v neposlední řadě i chybami, ze kterých se nejlépe učí.

Kompostovací poradna se v jednom okamžiku stává tak naditou otázkami a odpověďmi, že je nepřehledná. Opatřujeme ji kategoriemi, aby čtenář potřebné informace našel během chvilky. Unikátní fotogalerie Miss kompost česko-moravsko-slezských kompostérů za 13 ročníků soutěže roste a s ní i inspirace pro zájemce o kompostování.

Léta plynou a obsah na stránkách kompostuj.cz se neustále rozrůstá, až původní redakční systém nestačí. Dochází k výpadkům a je nezbytné obnovit nashromážděnou sbírku kompostovacích rad, které jsou stále zdarma k dispozici. V roce 2023 jsme přešli na nový redakční systém a od té doby stránky doplňujeme na novou verzi postupně ve volných chvílích.  

Ekonákup a exkluzivní řada námi vyráběných kompostérů

V rámci Ekodomova vyvíjíme řadu inovativních řešení pro kompostování. Realizace se ujímá HBABio a vzniká vlastní produktová řada kompostérů (SIVA, JERY, MASIV, Vermikompostér 2v1) a vyvýšených záhonů EkodomovGrow. S HBABio se specializujeme na výrobní, maloobchodní a velkoobchodní činnost prostřednictvím e-shopu Ekonakup.cz (původně nakompost.cz). Výrobky se značkou kompostuj.cz odkazují na informační web Ekodomova.

Dovoz kompostovacích novinek a vychytávek

Kromě vývoje a vlastní výroby se ohlížíme ve světě po kompostovacích pomůckách a inovativních kompostérech.

Učíme se od rakouských sousedů

a v roce 2004 začínáme s dovozem chytře navržených košů BioMat®. Technicky dokonale řešený ze všech stran odvětrávaný koš BioMat® Combi na bioodpad spolu s naším českým sáčkem Kompostuj.cz získává na veletrhu For Garden 2011 hlavní cenu GRAND PRIX. Později jej výrobce nahrazuje košem BioMat® AirBox. V současnosti ke koši dovážíme i kraft-papírové sáčky BioMat®

První vermikompostér v Čechách

Objevujeme interiérové vermikompostování a v roce 2005 uvádíme na náš trh první vermikompostér WormFactory z USA, dnes vyráběný pod názvem VermiHut v Číně.

Jsme výhradní dovozci švédských zateplených kompostérů JORA

Učaruje nám otočný kompostér v geniální jednoduchosti promíchávání bez přehazování a hlavně - dá se po domácku vyrobit z barelu! V roce 2010 o něm na českém webu není ani 'ň'. Vymýšlíme proto, jak výstižně přeložit 'compost tumbler': otáčecí, rotační, nebo snad otočný? Vítězí a rychle se ujímá 'otočný'. V prosinci přivážíme ze Švédska první várku všech tří velikostí a o vánočních svátcích zahajujeme kompostování v kompostéru JORA JK 270. Mrzne a přesto to funguje, švédi vědí!

Kompostéry Doggie Dooley na psí hovínka

Nechce se nám psí exkrementy naší fenky Firy házet do popelnice. Šly by bezpečně kompostovat? Stejné dilema už vyřešil výrobce Doggie Dooley z Nového světa, a tak od roku 2011 dovážíme kompostéry psích exkrementů Doggie Dooley

Poradenství a servis - předáváme léta sbírané zkušenosti

Produkty, které testujeme a prověřujeme, mají vysokou funkční užitnou hodnotu. Dělíme se o zkušenosti, co funguje a co se naopak neosvědčilo. Díky znalosti nabízených produktů poskytujeme Vám, zákazníkům, individuální cílené poradenství. Vlastním výrobkům zajišťujeme dlouhodobý servis.