Seriál: Spolu v karanténě III.

Tipy naší kompostovací sekce na jarní misi na zahradě

POSTAV DŮM, ZASAĎ STROM A ZALOŽ KOMPOST!

A začni klidně od konce, radí naši experti na kompostování. Asi proto, že se do práce můžete pustit hned a nepotřebujete k tomu skoro nic. Nevěříte?

Vlastně – zabere to trochu času. Toho je teď ale všude kolem dost a dost. Práce navíc probíhá na čerstvém vzduchu a skoro doma, takže – když budete udržovat uctivý odstup od plotu – můžete svět zase na chvilku vidět svobodným pohledem bez roušky.

 Kolecko1

Guerilla composting

Jasně, že se do kompostování můžete pustit i tak, že prostě začnete biomateriál házet na hromadu. Jedná se o přírodní proces a příroda si (dřív či později) sama poradí. Začněte prostě ze dne na den veškerý bioodpad z kuchyně (a že ho teď máte!) a ze zahrady třídit a vyhazovat na určené místo. U volného kompostování určitě oceníte zvlášť nulové pořizovací náklady a neomezenou kapacitu hromady. Díky neohraničenosti kompostu můžete navíc do kompostovacího procesu kdykoli snadno zasáhnout.

straka

Děláme si to sami

Když člověk vidí, s jakou kreativitou se ženy pustily do šití roušek, pečení chleba a do přípravy originální výuky pro potomky, má také chuť se kreativně projevit. A zakládání kompostu jako typicky mužská práce je v tuto chvíli určitě důstojným přispěním ke zlepšování světa. Pokud si na pomoc přizvete potomky, dopad vaší mise se znásobí. Nezapomínejte, že vožení se na kolečku plném biomateriálu patří k vyhledávaným zahrádkářským atrakcím. Bioodpad, který by na skládce nebo ve spalovně „přispíval“ k vytváření skleníkových plynů, se díky vám změní v úrodnou půdu. A záhony pohnojené kompostem budou rodit jedna báseň. Takže?

Kromě toho, že začnete recyklovat bioodpad, si dnes můžete vyzkoušet i další ekologickou metodu – upcyklaci. Porozhlédněte se po zahradě, jestli se tam někde náhodou nepovaluje materiál, který by se mohl reinkarnovat v kompostovací box. Hodit se může dřevo, pletivo, staré palety nebo cihly. Inspiraci najdete v příbězích kompostů, které jsme pro vás shromáždili během třinácti ročníků soutěže Miss kompost.

Kompostér7

Jak kompostují profesionálové?

Pokud budete chtít přírodě pomoci a její přirozené procesy urychlit ve svůj prospěch, pořiďte si dřevěný kompostér, který se před pár lety zrodil v naší dílně. Naši kompostovací experti ho vyvinuli na základě letitých zkušeností a pojmenovali ho JeRy, protože Je Rychlý, a to v každém směru: Nejen, že ho sami složíte do pěti minut, ale vícekomorový systém vám umožní „sklízet“ domácí kompost už po pár měsících. Vložili jsme do něj svoje dlouholeté know how a on si už roky vede skvěle na stovkách českých zahrad.

JeRy – seznamte se!

To, že je náš kompostér dřevěný, má svoje důvody: Vyrobit si domácí kompost je záležitost navýsost ekologická, a proto jsme se rozhodli, že i JeRy bude splňovat všechny představy o udržitelnosti: Používáme trvanlivé modřínové dřevo, přírodní lokální materiál odolný proti mrazu i slunci a při výrobě minimalizujeme obsah škodlivých látek. Všechny díly kompostéru jsou plně obnovitelné a recyklovatelné, což umožňuje dosáhnout prakticky neomezené životnosti. Kompostéry vyrábíme v naší rukodělné dílně v pražské Podbabě, takže dlouhým cestováním k vám nezatěžují životní prostředí. Díky přírodnímu designu zapadne náš kompostér přirozeně do každé zahrady, jako by tam stál odjakživa.

Jako dětská skládačka

Při zavádění kompostování do škol v rámci projektu Bioodpad není odpad jsme experimentálně ověřili, že kompostér dokáže podle přiloženého návodu bez problémů sestavit i desetileté dítě. Díky jednoduchému systému mechanických spojů zabere tato akce dospělému maximálně pět minut a demontáž je ještě rychlejší. Kompostér tak kdykoli snadno přemístíte, kam budete potřebovat. Jednoduchý systém otevírání komor vám usnadní překopávání, které vede k zintenzivnění a zrychlení rozkladu materiálu. Pokud rozjedete kompostování ve velkém, můžete základní jednokomorovou variantu pomocí spojovacích dílů rozšířit o další moduly a vytvořit tak vícekomorový systém, který vám umožní kompostovat kontinuálně ve dvou až třech fázích. Zatímco v jedné komoře shromažďujete nový materiál, ve druhé nebo třetí komoře necháváte kompost zrát.

Kompostér3

Jdeme na to

Když se budete rozhodovat, jaký objem by měl váš kompostér mít, počítejte s předpokládaným množství kompostovaného materiálu, které odpovídá velikosti vaší zahrady a domácnosti.

 

lopata

Při zakládání domácího kompostu dejte dospodu hrubší materiál, například nadrobno nasekané nebo nadrcené větve, dřevní štěpku, hobliny nebo dřevnaté stonky květin. Umožníte tak provzdušnění a odtok přebytečné vody. Pokud jste si vybrali vícekomorový kompostér, nemusíte příliš hlídat složení materiálu. Vrstvíte zkrátka na sebe bioodpad, který máte právě k dispozici – suché listí, posečenou trávu, organické zbytky z kuchyně. Ideální samozřejmě je, pokud se vám daří postupně míchat vlhké se suchým, porézní s hutným a hnědé se zeleným. Tak se v kompostu vytváří správný poměr uhlíkatých dřevnatých složek a čerstvých zelených složek dusíkatých. Pro nastartování rychlejšího tlení můžete přidat zralý kompost nebo chlévský hnůj. Přimícháním zeminy dosáhnete toho, že se organická hmota naváže na jílovité minerály, čímž vznikne vysoce kvalitní humus. Ve chvíli, kdy je první komora plná, přeházejte obsah do druhé komory a promíchejte ho se zeleným materiálem, například s čerstvě posečenou trávou. Kompost se začne zahřívat na teplotu, která by po pár dnech měla přesáhnout 50 °C, což je způsobeno vysokou aktivitou mikroorganizmů. Horká fáze může trvat několik dnů, ale i několik týdnů. Dochází při ní k tzv. hygienizaci materiálu, tedy ke zničení semen plevelů a zárodků chorob. Základní hygienizace proběhne, dosahuje-li teplota v celém objemu kompostu alespoň 45 °C, a to minimálně po dobu 5 dnů. Vlivem intenzivního tlení si materiál sedá a snižuje se přísun vzduchu, který pro svou „práci“ potřebují houby a bakterie. Proto je vhodné, když kompost po 4 až 8 týdnech opět přeházíte a promícháte. Pravidelně kontrolujte správnou vlhkost, kterou určíte tak, že vezmete kompostovaný materiál do ruky a pevně ho zmáčknete. Při optimální vlhkosti se nesmí mezi prsty objevit voda, ale když pěst otevřete, měl by materiál držet pohromadě. Vyzrálý kompost „DIY 100 % organic“ budete moci začít kamarádům rozdávat za šest až dvanáct měsíců.

Vyberte si!

Do malých zahrad se pro začátek hodí základní model JeRy Uno, který můžete do budoucna rozšířit o další moduly a vytvořit tak kompostér JeRy Duo, nebo dokonce JeRy Trio. Všem malým i velkým badatelům doporučujeme kompostér dovybavit pozorovacím okénkem, skrze něž můžete sledovat v přímém přenosu žížaly a další rozkladače při práci!