Kompostujte s lehkostí: více komor a ergonomický design jako klíč k úspěchu

Pokud váháte, jaký typ kompostéru zvolit, mezi hlavní kriteria výběru patří počet komor a snadný přístup k materiálu. Vícekomorový kompostér je správnou volbou, chcete-li maximalizovat efektivitu kompostování a dosáhnout nejlepších výsledků.

Oddělené komory místo jedné velké hromady

Jednou z hlavních výhod vícekomorového kompostéru je možnost rozdělit různé fáze procesu kompostování do jednotlivých komor. Toto rozdělení umožňuje lepší kontrolu nad průběhem přeměny materiálu a manipulaci s kompostem. Vkládání — zrání — dokončování: je výhodné jednu komoru vyhradit pro vkládání nového organického materiálu, zatímco druhá, případně třetí a další komora slouží ke zrání již částečně rozloženého materiálu. U tří a více komor pak poslední komora zpravidla slouží jako úložiště hotového kompostu připraveného k odebírání vždy, když je zrovna potřeba. Funkce jednotlivých komor se nemění, jen přesouváme materiál z jedné do druhé. 

Přehazování pro rychlejší rozklad - ať to frčí

Další výhodou vícekomorového kompostéru je možnost snadnějšího přehazování a míchání materiálů, které je klíčové pro urychlení procesu kompostování a dosažení požadovaného výsledku - zralého kompostu bohatého na živiny. Přehazování kompostovaného materiálu zlepšuje jeho provzdušnění a zajišťuje, že všechna místa kompostu jsou rovnoměrně zpracována. 

Ergonomický design komor pro usnadnění přehazování - mysleli jsme na sebe i na vás

Je výhodné, když je kompostér uzpůsoben snadnému přístupu k materiálu, zvláště u většího objemu kompostované hmoty. Na to jsme jako návrháři a výrobci kompostérů pamatovali již u našich prvních dřevěných kompostérů před 16 lety. Z vlastní zkušenosti víme, zač je toho při přehazování kompostu loket a tak jsme hledali a našli řešení. Tolik se při přehazování nenadřeme, a vy můžete tuto vychytávku mít s některým z exkluzivní řady našich dřevěných kompostérů také.

Jedním z fíglů je snížení příčky mezi přehazovanými komorami, jako tomu je u našich dnes již mnoha uživateli prověřených velkokapacitních modřínových kompostérů MASIV. U jejich menších 'bráchů' — i když pořád dost velikých — 1000 až 3000 litrových kompostérů JERY jsme pro změnu zvolili systém rychlého (JE RYchlý) přístupu ke kompostovanému materiálu jednoduchým odejmutím celé čelní desky. Něco pro nás, dámy: u jedno- a dvoukomorové varianty JERY nic nezvedáme! Stačí jen vysunout lehký rohový hliníkový profil a desku odklopit posunutím po zemi jako stránku v knížce. U tříkomorové varianty JERY je nutné čelo prostřední komory zvednout, při navrhování kompostéru jsme však mysleli i na křehčí poloviny, deska je vodorovně rozpůlená a hmotnost poloviny desky je tak kolem 6kg.

Jen na doplnění: v případě interiérových vermikompostérů jsou "komory" zpravidla nad sebou a nazýváme je patra. Přehazování z patra do patra odpadá, materiál nepřesouváme, systém funguje "samospádem': přesouvají se žížaly. Postupně ze spodního patra s nejstarším materiálem se stěhují až do vrchního patra, do kterého vkládáme čerstvý materiál ke zkompostování. Ale zpět k zahradním vícekomorovým kompostérům.

Kontrola procesu pro ideální výsledky

Díky odděleným komorám můžete snadno sledovat stav jednotlivých fází procesu a přizpůsobit postup podle potřeby. Můžete jednoduše upravovat složení kompostu pomocí přidání nebo naředění určitých druhů organického materiálu. Je-li kompost příliš vlhký (poznáte pěstní zkouškou - a nebojte, nikdo vám dávat pěstí nebude), můžete pro dosažení rovnováhy přidat suchý materiál jako jsou suché listy nebo piliny. Naopak, pokud je kompost příliš suchý, lze přidat materiál vlhký, například kuchyňské zbytky nebo čerstvě posekanou trávu, aby se zvýšila vlhkost. Upravení složení kompostu je důležité pro udržení optimálních podmínek pro rozklad organického materiálu a zajištění úspěšného kompostování. Podrobněji jsme se tématu věnovali v článku Kontrola průběhu kompostování

Celkově vzato

Vyšší počet komor v kompostéru poskytuje mnoho výhod pro efektivní a úspěšné kompostování organického materiálu. Pokud uvažujete o nákupu kompostéru, měl by počet komor a ergonomický design pro snadnější přístup k materiálu být jedním z vašich hlavních kritérií. Vybírejte mezi jednokomorovým, dvoukomorovým nebo tříkomorovým kompostérem podle vašich individuálních potřeb a požadavků. S vícekomorovým kompostérem získáte nejen efektivnější proces kompostování, ale i vysoce kvalitní kompost pro vaše rostliny a zahrádku. 

Autor: Kateřina Hodková