Uzavřený kompostér: nejen víko

Jako čeští výrobci kompostérů přinášíme inovativní přístupy k problematice kompostování. Věříme, že kvalitní kompostování vyžaduje komplexní řešení, které překračuje běžné standardy. S naším odborným know-how patříme k těm, kdo určují vývoj a trendy v oblasti kompostování v České republice již od roku 2004. 

Na rozdíl od běžné praxe, kdy jsou pojmem "uzavřené kompostéry" označovány kompostéry opatřené pouze víkem, v Ekonákupu takto označujeme kompostéry, které jsou chráněné nejen víkem, ale ze všech stran, tedy i zespodu

Uzavřené kompostéry mohou být umístěny jak uvnitř domu (například na balkoně, ve sklepě, v garáži, v případě interiérových vermikompostérů i přímo v bytě), tak i venku v blízkosti domu nebo na veřejném prostranství. 

Hlavní výhody uzavřených kompostérů

Ochrana před zvířaty

Poskytují lepší ochranu proti zvířatům jako jsou hlodavci, kočky nebo psi, které by mohl lákat obsah kompostu. 

Bez obav z kontaminace

Snižují pravděpodobnost, že se do kompostu dostanou nečistoty z okolí, jako jsou toxické látky nebo nevhodné odpadky. Do uzamykatelného kompostéru se dostanou jen organické zbytky, na kterých se kompostující komunita domluví. Váš kompost tak zůstane čistý a připravený na použití bez obav z nežádoucích příměsí.

Vzhled a funkční design kompostérů na veřejných prostranstvích

Někteří lidé preferují přírodní vzhled kompostérů, zatímco jiní ocení variabilitu stylů a designu. Uzavřené kompostéry představují vhodnou volbu zejména pokud jsou umístěny na veřejně dostupném místě. Díky svému kompaktnímu vzhledu se lépe integrují do okolního prostředí a vysloveně žádoucí vlastností kompostérů na veřejném prostranství je provedení minimalizující riziko vandalismu a odolnost vůči neoprávněné manipulaci, což byl jeden z hlavních aspektů, které jsme brali v úvahu, když jsme v roce 2005 vyvíjeli kompostér SIVA. 

Rychlejší kompostování

Díky stabilnějšímu mikroklimatu umožňují uzavřené kompostéry při pestré skladbě vkládaného biomateriálu a dodržení zásad kompostování rychlejší rozklad organického materiálu a tím i rychlejší tvorbu kvalitního kompostu. Díky uzavřené konstrukci je možné lépe regulovat vlhkost a teplotu v kompostu, což vede k efektivnějšímu procesu kompostování a snižuje riziko vzniku podmínek pro růst patogenů nebo škodlivých mikroorganismů. 

Ochrana před deštěm a povětrnostními vlivy

Uzavřené kompostéry chrání organický materiál před přívalovým deštěm a jinými povětrnostními vlivy, což přispívá k udržení optimálních podmínek pro kompostování.

Efektivnější odvod přebytečné tekutiny

Uzavřené kompostéry často nabízejí možnost efektivnějšího odvodu přebytečné tekutiny, což snižuje riziko zahnívání kompostu a zlepšuje celkový kompostovací proces.

SIVA, JORA, JERY, nebo MASIV - který z uzavřených venkovních kompostérů zvolit?

Při výběru si položte dvě otázky: Kde a co? Totiž, kde bude kompostér umístěný a co v něm chcete kompostovat: Pouze biomateriál z domácností, především organické zbytky z kuchyně, nebo i organický materiál ze zahrady či vnitrobloku? 

Komunitní kompostéry SIVA

Komunitní kompostéry SIVA jsme navrhli a vyrábíme již od roku 2005 pro kompostování biomateriálu z domácností v bytové a sídlištní zástavbě, na veřejně přístupném místě. Jedná se o spolehlivé a odolné kompostéry pro celoroční kompostování. V článku SIVA aneb kompostování nejen pro paneláky se dozvíte více o vzniku, vývoji a vlastnostech kompostérů SIVA a také o výhodách komunitního kompostování. 

Otočné kompostéry JORA

Švédské zateplené otočné kompostéry JORA pro celoroční kompostování, které od roku 2010 dovážíme k nám do České republiky a na Slovensko, se hodí zejména do vnitrobloků, dvorků, na terasy a zahrady, tedy všude tam, kde je možnost oddělení od veřejně přístupného prostoru. Mezi kompsotéry jsou výjimečné i tím, že jsou navržené pro kompostování veskérého biomateriálu z domácností, tedy i vařeného jídla včetně masa a dokonce i masa syrového včetně kostí. JORA jsou řešením pro Vás, chcete-li kompostovat zejména biomateriál z domácnosti, avšak z různých důvodů nemůžete nebo nechcete kompost překopávat. Stačí jen vhodit materiál a pokaždé zatočit.  

Dřevěné kompostéry JERY +CAT a MASIV +CAT

Z modřínového dřeva od roku 2005 vyrábíme a průběžně inovujeme exkluzivní kolekci důmyslně navržených kompostérů JERY a MASIV. Ke všem dřevěným kompotérm JERY a MASIV lze přiobjendat ochranu JERY CAT skládající se z víka, ochrany bočních stěn i dna, počet si zvolíte dle počtu komor vašeho kompostéru a vašich konkrétních potřeb. Varianty JERY a MASIV označené "+CAT" jsou rovnou vybaveny ochranou všech komor a jsou vhodné zejména do vnitrobloků, na školní a komunitní zahrady. Pro svůj větší objem se hodí ke kompostování kuchyňského biomateriálu společně s organický materiálem ze zahrady či vnitrobloku. 

Pokud žijete v bytové zástavbě a hledáte efektivní způsob, jak kompostovat i v omezeném prostoru, užitečné informace o různých možnostech kompostování v bytě a na veřejně přístupných místech najdete na našem blogu v článku Jak na kompostování v bytové zástavbě, který vám představí různé typy kompostérů vhodných pro kompostování, i když nemáte vlastní zahradu. 

Má to smysl, kompostujte

Ať už se rozhodnete pro jakoukoli variantu uzavřeného kompostéru, kompostování biomateriálu svépomocí přináší řadu ekologických výhod:
- Podpoříte udržitelný životní styl a snížíte množství odpadu z domácností sváženého na skládku nebo do spalovny.
- Kompostování též pomůže předcházet vzniku odpadů tím, že využíváte organické zbytky k výrobě kvalitního kompostu, což dále snižuje emise skleníkových plynů.
- Získáte kvalitní kompost, cenný materiál "černé zlato", který můžete využít jako přírodní hnojivo pro zlepšení růstu pokojovek, rostlin v truhlících na balkóně, na zahradě,
- A i když nic nepěstujete, pořád má třídění biomateriálu a kompostování smysl. Hotovým kompostem můžete obdarovat své "green thumb" přátele nebo přilepšít keřům, stromům a trávníku v okolní zeleni. 

S našimi uzavřenými kompostéry získáte efektivní a praktické řešení pro zpracování biomateriálu a zároveň přispějete k čistějšímu a zdravějšímu životnímu prostředí. Má to smysl, kompostujte!