Umístění vermikompostéru

Vhodné umístění kompostéru může být rozhodující pro úspěch kompostování. Umístění musí vyhovovat dostupností osobám, které o kompostér pečují. Podle potřeb je třeba zvolit příslušný typ vermikompostéru, který v daném prostředí zajistí optimální péči o žížaly při kompostování. Přestože žížaly výkyvy teplot snáší dobře, nesmí kompostovaný materiál zmrznout, teplota rovněž nesmí růst přes 40°C, neboť při vyšších teplotách žížaly hynou. Proto jsou plastové vermikompostéry vhodné zejména do interiéru, který je chráněn před mrazem, ideální je umístění v místnosti, kde se pohybuje teplota mezi 15 – 25°C. Plastové vermikompostéry, jako například VermiHut, lze mít v našich klimatických podmínkách od jara do podzimu venku, je však nutné, aby nebyly na přímém slunci a nepřehřály se. Pozor na umístění kompostéru uvnitř za oknem nebo balkónovými dveřmi orientovanými na jih. Pokud na kompostér bude svítit v horkých letních dnech slunce, hrozí jeho přehřátí i v místnosti, která je klimatizovaná, neboť slunce přes okno kompostér nahřeje.

Proti výkyvům teplot a přehřátí je odolnější modřínový Vermikomostér. Izolaci zajišťuje 2 cm silná deska modřínového dřeva. Může tak zůstat i v nevytápěné místnosti, kde krátkodobě teploty klesají i mírně pod bod mrazu. Je však nutné mít na paměti, že se snižující se teplotou klesá aktivita a tím i apetit žížal. I tento kompostér je nutné chránit před přehřátím. 

Pro trvalé umístění na zahradu je určen otočný kompostér JORA, který byl vyvinutý pro běžné bezpečné kompostování kuchyňských zbytků. Díky zateplení, promíchávání a provzdušňování materiálu otáčením dochází k intenzivnímu rozkladu a zahřívání materiálu. Přestože se v kompostéru může snadno materiál zahřát na teplotu hygienizace kompostu, při které žížaly za normálních okolností hynou, díky dvoukomorovému systému se žížaly před vyšší teplotou samy přesunou do druhé komory kompostéru. Přes zimu, pokud se materiál průběžně doplňuje a probíhá kompostovací proces, žížaly díky zateplení přežijí i v mrazech, jak naše již několikaleté zkušensti ukazují.

Autor: Tomáš Hodek

V případě, že jste ke kompostování v našich kompostérech nenalezli všechny potřebné informace, rádi tyto informace doplníme. Napište nám.