Jak na kompostování v bytové zástavbě

Největší dopad na předcházení vzniku odpadů má právě kompostování v bytové zástavbě, kde se kompostují rostlinné zbytky, které by jinak skončily v lepším případě ve sběrné nádobě (hnědé popelnici) na bioodpad, v horším případě ve směsném odpadu, následně tedy ve spalovně nebo na skládce. Vedle úspory nákladů za svoz odpadů a eliminaci ekologických dopadů při přepravě odpadu záskávají obyvatelé domu kompostováním vlastní kompost, který mohou využít po svou potřebu v domácnostech (pokojovky, truhlíky za oknem, na balkoně) a v okolí domů, pro pěstování na předzahrádkách nebo na komunitní zahradě. Optimální formou kompostování v bytové zástavbě je kompostování komunitní, neboli sousedské kompostování. Kompostér je pak dobré umístit tak, aby se kompostování mohlo stát i příjemným místem pro setkávání.

siva_duo_s_lidmi

V bytové zástavbě lze zároveň kompstovat i zcela individuálně. Nejběžnější formou je vermikompostování, které je možné provádět přímo v domácnosti. v domácích vermikompotérech

Pro Pro kompostování na veřejně přístupných místech, kde může hrozit vandalismus jsou ideálním řešením unikátní české kompostéry SIVA, které vynikají svou vysokou odolností a lze je bez obav umístit do veřejně přístupného prostoru. Kompostéry SIVA svou kapacitu umocňují celoročním kompostováním, které nepřerušeně probíhá po celý rok díky zateplení kompostéru. Přeměněný zkompostovaný materiál mohou obyvatelé využít jako vysoce kvalitní hnojivo pro pokojové rostliny a nebo podpořit kvalitu půdy okolo domů, v komunitních zahrádkách, nezřídka si lidé vozí hotový kompost i na své zahrádky na chatách či chalupách. 

Komunitní kompostér SIVA je vyroben z recyklovaného plastu. Je navržen tak, aby byly zabezpečeny všechny potřebné funkce kompostování, aby bylo minimalizováno riziko vzniku zápachu a kontaminace kompostu nežádoucími příměsemi. Kompostér je určen pro venkovní použití. Je opatřen izolací, aby v zimních měsících v našich klimatických podmínkách nezamrzal. Víko chrání kompost proti promáčení deštěm. U dna kompostéru je rošt, který zabezpečí odvod přebytečné vody a zároveň pomáhá k provzdušnění kompostu, čímž se minimalizuje riziko zápachu vznikající hnitím odpadu v anaerobních podmínkách. 

Pro kompostování v místech, kde je riziko vandalismu snížené (vnitroblok, dvůr, terasa, oplocená zahrada) lze použít otočný kompostér JORA. Pro kompostování většího počtu domácností je vhodný komunitní kompostér JORA 400. Jedná se o švédský dvoukomorový zateplený otočný kompostér, který lze velmi dobře použít i jako venkovní vermikompostér. 

Dejte nám jednoduchou rychlou zpětnou vazbu a my budeme poskytované informace a servis dále zlepšovat. Předem děkujeme za  zpětnou vazbu ZDE  

ZPĚT na KOMPOSTOVÁNÍ