Kompostér JERY - 8 let na trhu a čím dál oblíbenější

Mezi nejoblíbenější a vpravdě ikonické produkty Ekonákupu patří jednoznačně řada kompostérů JERY. Jde o všestranné modřínové kompostéry vyráběné v několika verzích lišících se počtem komor či jejich objemem. Jak a proč ale vznikl?

Jak získal kompostér JERY své jméno?

Před osmi lety v rámci kompostovací poradny spolku Ekodomov narazil student ČZU Pavel Pšenička na nečekaný problém. Na trhu bylo sice nepřeberné množství růných druhů kompostérů, scházela mezi nimi ale alternativa vhodná pro široké nasazení do různých podmínek, která bude splňovat základní ekologické parametry při výrobě a zároveň se bude dobře používat. Řešením bylo přijít s vlastním kompostérem originální konstrukce.
Vznikl tak 100% český kompostér vyráběný z domácího dřeva.

Jednoduchá manipulace

Každý zkušený kompostář dobře ví, že klíčem ke správně vyzrálému a kvalitnímu kompostu je přehazování. Mnozí výrobci kompostérů jako by tento důležitý krok chtěli lidem co nejvíce zkomplikovat, a tak vyrábí úzké a příliš vysoké kompostéry, do kterých je téměř nemožné se dostat. Tudy rozhodně cesta nevede, naopak, přístup ke kompostu musí být jednoduchý, rychlý a ideálně nejen k jeho horní části, ale i ke spodním vrstvám.
Tento problém se podařilo u JERY vyřešit odnímatelnými stěnami. Během vteřiny tak můžete mít přístup ke kompostu aniž byste potřebovali velký manipulovací prostor či jakékoliv nářadí. Mimochodem, tato rychlost se týká i jeho sestavování.

Kvalitní materiál

Při úvahách nad výrobou se sešlo několik zdánlivě protichůdných požadavků. Materiál na kompostér totiž musí být dostatečně robustní a trvanlivý, teplotně i chemicky stálý a zároveň by při jeho výrobě mělo být použito co nejméně chemikálií. Součástí řešení bylo i použití obnovitelných surovin pocházejících z Česka.
Volba nakonec padla na modřínová prkna, podle nichž poznáte JERY mezi všemi kompostéry podobné konstrukce. Modřínové dřevo je stálé a odolné vůči trouchnivění, houbám a plísním. Odolnost dřeva je dále zvýšena hoblováním, při kterém se odstraní nerovnosti a zmenší se povrch, který je atakován rozkladnými organismy. Z toho důvodu není potřeba jeho další chemická vnější úprava. První kompostéry JERY oslavily páté narozeniny a prkna v nich stále drží bez problémů. Navíc, pokud by došlo k poškození jednotlivých prken, není problém si přes Ekonákup doobjednat náhradní díly.
V rozích u sebe stěny drží pomocí lišt - pro ty byl kvůli své stálosti a odolnosti vybrán lakovaný hliník. Ten je trvanlivý, odolný vůči korozi a v případě dosloužení kompostéru snadno recyklovatelný.

Malosériová výroba

Zaměřujeme se vyhovění individuálním potřebám a vyrábíme proto kompostér v mnoha rozměrových i tvarových variantách. Dokážeme též vyhovět nestandardním požadavkům.
Vyšší cena je vzhledem k ekologickému přínosu a trvanlivosti bohatě vyvážena.

Výsledek?

JERY má rozhodně všechny požadované vlastnosti. Od jednoduché manipulace při sestavování i obsluze, po nízkou ekologickou stopu při výrobě i používání a s luxusním vzhledem. A to všechno začalo tím, že student ČZU neměl jaký kompostér by doporučil zájemcům o kompostování. Výsledkem je praktický kompostér, jehož hlavní vlastnost se promítla i do jeho názvu - při sestavování i kompostování totiž JE RYchlý.

 

Autoři článku: Tomáš Hodek, Jan Moravec