Vánoční seriál 1. díl - Zero waste Vánoce

Zní to jako protimluv. Zvlášť, když si člověk představí hory balicího papíru, krabice cukroví, které (pokud to přežije) dojídáte ještě v březnu, a lesy oholených stromečků vysázené po Vánocích u popelnic. Zajímá vás, jestli by se ty štědré svátky daly letos oslavit nějak úsporněji? Pojďte do toho s námi a nadělte si pod stromeček zelený experiment

Skutečný úklid

Tím „skutečný“ myslíme, že úklid ve vaší domácnosti nezpůsobí někde jinde v rámci ekosystému ještě větší nepořádek. Jak na to? Máte několik možností: Rychlou variantu představuje pořízení ekologických úklidových prostředků. Pokud ale váháte a nechcete kupovat zajíce v pytli, pusťte se do testování.

Zkoušejte!

Ačkoli už výrobky české značky Tierra Verde v našich domácnostech roky úspěšně používáme, je nám jasné, že si je nejradši každý vyzkouší sám. Proto máme v nabídce startovací balíček ekodrogerie, v němž najdete testovací pásek na určení tvrdosti vody, malé balení změkčovače vody (250 g), žlučového mýdla (43 g), odstraňovače skvrn - PUER (250 g), levandulového gelu na praní (250 ml), prášku na praní bílého prádla (250 g), máchadla (250 ml), gelu na nádobí (250 ml), univerzálního čističe (250 ml), pomerančového odmašťovače – koncentrátu (250 ml) a citronového gelu na vodní kámen (250 ml). Součástí sady je i návod, jak efektivně jednotlivé produkty použít a zkombinovat. Všem, kdo si chtějí nejdřív zaexperimentovat s praním prádla, doporučujeme Testovací sadu na praní (https://www.ekonakup.cz/prani/testovaci-sada-prani/), která obsahuje vzorek mýdlových ořechů, bavlněný sáček, bělicí prášek PUER, odstraňovač skvrn a leták s návodem k použití. Zkušební množství přírodní drogerie (a navíc bez obalu) si můžete načepovat nebo nasypat také v bezobalových obchodech.

Domácí výroba

Ještě zábavnější a zároveň dobrodružnější bude, když si vlastní ekodrogerii zkusíte vyrobit sami. Návody, jak to udělat, jsou samozřejmě na internetu, ale i v řadě knížek, které objevíte v našem ekonákupovém knihkupectví. Zero waste začátečníkům doporučujeme bezodpadovou bibli od „kněžny bezodpadového života“ Bey Johnson Domácnost bez odpadu. Pokud hledáte spíše rychlé a spolehlivé návody než širší souvislosti, sáhněte třeba po knížce Jak na domácnost bez chemie a jedů , nebo po publikaci s výmluvným názvem Pět domácích prostředků nahradí celou drogerii. Tyto geniální ingredience dobře známé už našim babičkám se jmenují ocet, kyselina citrónová, jedlá soda, prací soda (prekarbonát sodný) a mýdlo. Podle autorů jimi lze nahradit téměř všechny drogistické výrobky a v knížce najdete více než 300 tipů, jak to udělat.

Základní suroviny

Kde si základní suroviny pro výrobu domácí drogerie pořídit? Ocet je jasný – mají ho v potravinách. Kyselinu citrónovou také, ale pouze v miniaturních pytlíčcích, stejně jako jedlou sodu. Po větším balení se poohlédněte v bezobalovém obchodě nebo na internetu. Jedlou sodu (https://www.ekonakup.cz/uklid/bika-jedla-soda-sacek-1-kg/) ve velkém balení od Tierra Verde pořídíte také v Ekonákupu, stejně jako mýdlo.

Vyšší level

Pokud jde o to najít předpřipravený koncept, který by vám umožnil na jednom místě nakoupit suroviny i získat návody na výrobu domácí drogerie, vytvořila ho česká značka Tierra Verde pod názvem Voňavý úklid. Jeho základem je sada osmi přírodních éterických olejů (Pinus sylvestris, Citrus limonum, Eucalyptus obliqua, Citrus paradisi, Lavandula × intermedia, Citrus aurantium, Melaleuca alternifolia, Litsea cubeba), součástí balení je i prázdná lahvička na míchání směsí a brožura Voňavý úklid. Ta funguje jako drogistická kuchařka, která vám poradí, jak silice použít při mytí nádobí a podlahy, při úklidu koupelny a toalety, čištění koberců a čalounění i při praní. K tomu, abyste mohli začít ekologicky uklízet a prát, potřebujete některé z dalších produktů, například prášek z mýdlových ořechů nebo sodu bikarbonu, které koupíte přímo v Ekonákupu spolu se sadou olejů.

 

 

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.