Rychlý dřevený kompostér JeRy

Zkompostuje na co přijde


Před pár lety se v naší dílně zrodil dřevěný kompostér, který jsme vyvinuli na základě letitých zkušeností. Pojmenovali jsme ho JeRy, protože Je Rychlý, a to v každém směru: Nejen že ho sami složíte do pěti minut, ale vícekomorový systém vám umožní „sklízet“ domácí kompost diy už do tří měsíců.


Kompost dyi


Když si umíte sami doma vyrobit jogurt i uplést rybářskou síť, proč byste neměli začít produkovat domácí kompost? Jasně, že se do kompostování můžete pustit i tak, že prostě začnete biomateriál házet na hromadu v rohu zahrady. Jedná se o přírodní proces a příroda si (dřív či později) sama poradí. Pokud jí ale budete chtít pomoci a její přirozené procesy urychlit ve svůj prospěch, pořiďte si náš dřevěný kompostér. Vložili jsme do něj svoje dlouholeté know how a on si už roky vede skvěle na stovkách českých zahrad.


JeRy – seznamte se!

dreveny_komposter-Jery_duo_okno (2)


To, že je náš kompostér dřevěný, má svoje důvody: Vyrobit si domácí kompost je záležitost navýsost ekologická, a proto jsme se rozhodli, že i JeRy bude splňovat všechny představy o udržitelnosti: Používáme trvanlivé modřínové dřevo, přírodní lokální materiál odolný proti mrazu i slunci. Všechny díly našeho dřevěného kompostéru jsou plně obnovitelné a recyklovatelné, což umožňuje dosáhnout prakticky neomezené životnosti. Díky jednoduchému systému mechanických spojů si kompostér sestavíte snadno doma sami a při výrobě se zároveň minimalizuje obsah škodlivých látek. Kompostéry vyrábíme v naší rukodělné dílně v pražské Podbabě, takže dlouhým cestováním k vám nezatěžují životní prostředí. Díky přírodnímu designu zapadne náš dřevěný kompostér JeRy přirozeně do každé zahrady, jako by tam stál odjakživa.


Jako dětská skládačka


Při zavádění kompostování do škol v rámci projektu Bioodpad není odpad jsme experimentálně ověřili, že dřevěný kompostér JeRy dokáže podle přiloženého návodu bez problémů sestavit i desetileté dítě. Dospělému tato akce zabere maximálně pět minut a demontáž je ještě rychlejší, rozebíratelný dřevěný kompostér tak kdykoli snadno přemístíte, kam potřebujete. Jednoduchý systém otevírání komor vám usnadní překopávání, které vede k zintenzivnění a zrychlení rozkladu materiálu. Základní dřevěný kompostér navíc můžete pomocí spojovacích dílů rozšířit o další moduly a vytvořit tak vícekomorový systém, který vám umožňuje kompostovat kontinuálně ve dvou až třech fázích. Zatímco v jedné komoře shromažďujete nový materiál, ve druhé nebo třetí komoře necháváte kompost zrát.


Jak na domácí kompost?


Když se budete rozhodovat, jaký objem by měl váš nový dřevěný kompostér mít, počítejte s předpokládaným množství kompostovaného materiálu, které odpovídá velikosti vaší zahrady a domácnosti. Při zakládání domácího kompostu dejte dospodu hrubší materiál, například nadrobno nasekané nebo nadrcené větve, dřevní štěpku, hobliny nebo dřevnaté stonky květin. Umožníte tak provzdušnění a odtok přebytečné vody. Pokud jste si vybrali vícekomorový kompostér, nemusíte příliš hlídat složení materiálu. Vrstvíte zkrátka na sebe bioodpad, který máte zrovna po ruce – suché listí, posečenou trávu, organické zbytky z kuchyně. Ideální samozřejmě je, pokud se vám daří postupně míchat vlhké se suchým, porézní s hutným a hnědé se zeleným. Tak se v kompostu vytváří správný poměr uhlíkatých dřevnatých složek a čerstvých zelených složek dusíkatých. Pro nastartování rychlejšího tlení můžete přidat zralý kompost nebo chlévský hnůj. Přimícháním zeminy dosáhnete toho, že se organická hmota naváže na jílovité minerály, čímž vznikne vysoce kvalitní humus. Ve chvíli, kdy je první komora plná, přeházejte obsah do druhé komory a promíchejte ho se zeleným materiálem, například s čerstvě posečenou trávou. Kompost se začne zahřívat na teplotu, která by po pár dnech měla přesáhnout 50 °C, což je způsobeno vysokou aktivitou mikroorganizmů. Horká fáze může trvat několik dnů, ale i několik týdnů. Dochází při ní k tzv. hygienizaci, tedy ke zničení semen plevelů a zárodků chorob. Základní hygienizace proběhne, dosahuje-li teplota v celém objemu kompostu alespoň 45 °C, a to minimálně po dobu 5 dnů. Vlivem intenzivního tlení si materiál sedá a snižuje se přísun vzduchu, který pro svou „práci“ potřebují houby a bakterie. Proto je vhodné, když kompost po 4 až 8 týdnech po založení přeházíte a znovu promícháte. Pravidelně kontrolujte správnou vlhkost, kterou určíte tak, že vezmete kompostovaný materiál do ruky a pevně ho zmáčknete. Při optimální vlhkosti se nesmí mezi prsty objevit voda, ale když pěst otevřete, měl by materiál držet pohromadě. Postupujete-li tímto způsobem, získáte domácí kompost během dvou až šesti měsíců. Vyzrálý kompost „dyi 100 % organic“ budete moci začít kamarádům rozdávat za šest až dvanáct měsíců.


Vyberte si!


O tom, že se vám koupě našeho „rychlého“ kompostéru vyplatí, už vás asi nemusíme přesvědčovat, teď je jen na vás, který dřevěný kompostér z naší nabídky si vyberete. Do malých zahrad doporučujeme pořídit základní model JeRy Uno, který můžete do budoucna rozšířit o další moduly a vytvořit tak kompostér JeRy Duo, nebo dokonce JeRy Trio. Pro všechny malé i velké badatele může být kompostér vybavený pozorovacím okénkem, skrze něž uvidíte, co se v kompostu děje. Hlavně děti bude bavit sledování žížal a dalších rozkladačů při práci. Na našich stránkách ekonakup.cz a KOMPOSTUJ najdete kompletní nabídku i podrobný technický popis všech námi vyráběnných kompostérů ať už hledáte dřevěný komposétr nebo dreveny komposter, vždy si vzpomeňte na nás.

 

 

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.